Product information "EUROPAL Runner pallet 800x1200mm"
The EUROPAL runner pallet is particularly suitable for use on roller conveyors and conveyor technology due to its closed runners.
The pallet is food-safe, easy to clean and impresses with its long service life. On request, we can emboss, print, color or manufacture the pallets according to your individual requirements.
| Gewicht: | 23 kg |
|---|---|
| Height: | 150 mm |
| High rack: | up to 1000 kg |
| Iron reinforcement: | without iron reinforcement |
| Material: | 100% PE-Recyclat |
| Pallet size: | 800 x 1200 mm |
| Rim: | without rim |
| Skids: | closed |
| Upper deck: | closed |
| dynamic load: | 1500 kg |
| static load: | 5000 kg |