SECUPAL Runner pallet 1000x1200 mm
€68.98
Available
Product number:
SE10SM
Product information "SECUPAL Runner pallet 1000x1200 mm"
With rim for greater load safety: The SECUPAL pallet offers ease of repair and flexibility thanks to its interchangeable runners.
It is food-safe, easy to clean and ideal for the safe transportation of your goods. We are happy to adapt the color, embossing or printing to your wishes.
| Gewicht: | 28 kg |
|---|---|
| Height: | 150 mm |
| High rack: | up to 1000 kg |
| Iron reinforcement: | without iron reinforcement |
| Material: | 100% PE-Recyclat |
| Pallet size: | 1000 x 1200 mm |
| Rim: | strenght 7,5 mm |
| Skids: | interchangeable |
| Upper deck: | closed |
| dynamic load: | 1500 kg |
| static load: | 5000 kg |