SECUPAL Safety tray 800x1200 mm
€178.03
Available
Product number:
SIWA.3
Product information "SECUPAL Safety tray 800x1200 mm"
The SECUPAL safety tray is designed for the clean filling, transfer, and storage of liquid hazardous substances. We can supply the safety tray with an adapted grating or a perforated plastic insert. The food-safe pallet is easy to clean and boasts a long service life. We can emboss, print, color, or manufacture the safety trays according to your individual requirements upon request.
| Capacity : | 120 Liter |
|---|---|
| Gewicht: | 28 kg |
| Grating: | without grating |
| Height: | 312 mm |
| Internal dimensions : | 780 x 1180 mm |
| Material: | 100% PE-Recyclat |
| Pallet size: | 800 x 1200 mm |
| Skids: | interchangeable |
| Tray depth: | 160 mm |
| Upper deck: | closed |
| Wall thickness: | 8 mm |
| dynamic load: | 1500 kg |
| static load: | 5000 kg |