SECUPAL Stackable Pallet 1000x1200 mm
€31.94
Available
Product number:
STP10
Product information "SECUPAL Stackable Pallet 1000x1200 mm"
The SECUPAL stacking pallet is the clever solution for storage and transportation.
It can be stacked inside each other and enables 35 pallets to be stacked at a height of just 2.0 meters. The pallet is food-safe, easy to clean and particularly durable. On request, we can customize your pallets with embossing, printing, color or special designs.
| Gewicht: | 16,5 kg |
|---|---|
| Height: | 138 mm |
| Material: | 100% PE-Recyclat |
| Pallet size: | 1000 x 1200 mm |
| Skids: | 9 feet |
| Upper deck: | 9 stacking openings |
| dynamic load: | 500 kg |
| static load: | 2000 kg |