SECUPAL Stackable Pallet 800x1200 mm
€27.08
Available
Product number:
STP8
Product information "SECUPAL Stackable Pallet 800x1200 mm"
The SECUPAL stacking pallet can be stacked inside one another. The special feature of this pallet is its space-saving design. In practice, 35 stacked pallets result in a height of only two meters. The food-safe pallet is easy to clean and boasts a long service life. We can emboss, print, color, or manufacture the pallets according to your individual requirements upon request.
| Gewicht: | 13,5 kg |
|---|---|
| Height: | 138 mm |
| Material: | 100% PE-Recyclat |
| Pallet size: | 800 x 1200 mm |
| Skids: | 9 feet |
| Stacking: | ja |
| Upper deck: | 9 stacking openings |
| dynamic load: | 500 kg |
| static load: | 2000 kg |